W OBIEKTYWIE KAMERY – jak dobrze wykorzystać treści video?

Materiały audiowizualne szturmem zdobyły Internet. Oglądamy wiadomości, teledyski, relacje, wywiady czy po prostu reklamy. Połączenie obrazu i dźwięku to bez wątpienia atrakcyjne medium, które przyciąga uwagę konsumenta. Jednak, aby chwilowe zainteresowanie przekłuć na realny wzrost sprzedaży, należy starannie zaplanować realizację filmowego materiału.

PO CO MI VIDEO?

To fundamentalne pytanie, które musi sobie zadać na początku zamawiający realizację nagrań. Po co mi video? Co chcę pokazać? Gdzie chcę to pokazać? Dopiero znając odpowiedzi na te pytania można zacząć planować  filmową sesję i pisać scenariusze. Jaką funkcję ma spełnić nasz film? Czy ma pokazać detale produktu? Zbudować tożsamość marki, a może przybliżyć jej filozofię?

TUTORIAL I SAMOUCZEK

Choć wszystkim nam marzą się filmy reklamowe rodem z kampanii największych domów mody, czasem warto postawić na prostotę. Świetnym narzędziem marketingowym są video z gatunku tutoriali i samouczków. Filmiki, na których pokażemy 101 sposobów wiązania bikini lub najlepsze metody prania jedwabnych piżamek, z pewnością znajdą swoich odbiorców. Dotrzemy tak do nowego grona konsumentów, których mogą zainteresować ich nasze produkty.

FORMAT MA ZNACZENIE

Przyzwyczailiśmy się, że większość video realizuje się w pozycji poziomej, tak jak filmy oglądane w kinie czy telewizji.  Jeśli decydujemy się na realizację filmiku reklamowego bądź tutorialu, który trafi na nasz kanał Youtube, taki klasyczny format to świetny wybór. Ale co z mediami społecznościowymi? Jeśli myślimy o prowadzeniu konta w serwisie Tik Tok lub chcemy dodawać relacje na Facebooku lub Instagramie, powinniśmy zaplanować realizację nagrań w pionie.  Decyzję o tym, gdzie chcemy publikować nasze nagrania, dobrze jest podjąć przed realizacją sesji – choćby po to, aby móc określić odpowiedni format filmu.

 

STRATEGIA ROZPOWSZECHNIANIA MATERIAŁÓW VIDEO

Nagranie video może przynieść bardzo duże korzyści pod warunkiem, że jego udostępnianie zostanie odpowiednio zaplanowane. Po pierwsze (jeszcze przed nagraniem!) ustalamy format, temat i cel filmu. Następnie wybieramy media, w których będziemy publikować – czasem nie wystarczy wrzucić nagrania na Youtube, warto jeszcze udostępnić go w mediach społecznościowych lub zapowiedzieć w formie relacji (koniecznie pionowych!).  Dla serii tutoriali lub eksperckich wywiadów można założyć internetowy blog lub fanpage na Facebooku. Jeśli film promuje najnowszą kolekcję, może warto zorganizować premierę w formie wydarzenia online i zaprosić klientów do wspólnego oglądania?