Marketing w kryzysie – zagrożenie, czy szansa na bycie krok przed konkurencją?

Sprzedaż w czasach kryzysu to trudne zadanie, zamknięcie wielu rynków, cięcia kosztów tam gdzie się da, to pierwsze działania, jakie podejmuje większość firm. Wciąż mała wiedza na temat znaczenia marketingu, doboru skutecznych strategii i taktyk sprawia, że to właśnie wydatki marketingowe są ograniczane w pierwszej kolejności. Czy to właściwe podejście? Zdecydowanie nie.

WYSZUKIWARKI NIE ŚPIĄ

Algorytmy wyszukiwarek nie śpią, przestój w działaniach reklamowych, a co za tym idzie, zmniejszenie ruchu na stronie, prowadzi do obniżenia jej rankingu w sieci wyszukiwania. Wyszukiwarka Google nie rozumie zaniechania naszych działań przez pryzmat kryzysu, dlatego warto się dobrze zastanowić zanim zrezygnujemy z działań SEM. (Search Engine Marketing). Jeśli prowadzisz e-commerce, zadbaj szczególnie o to, aby pojawiać się w sieci Google Shopping, te wyniki pojawiają się zawsze jako pierwsze. Zrób także audyt działania swojego sklepu - zbyt wolne wczytywanie strony, mało intuicyjne prowadzenie klienta, mogą zupełnie pogrzebać twoją sprzedaż, która i tak mogła chwilowo spaść.

CIĄĆ CZY NIE?

Wbrew pozorom, płatne reklamy w mediach społecznościowych w czasie kryzysu mogą być znacznie tańsze ze względu na cięcie budżetów reklamowych w innych firmach. Myśląc i działając inaczej niż wszyscy - masz szansę na zwiększenie rozpoznawalności marki niższym kosztem. Planując rozsądny budżet na działania reklamowe, będziesz o krok przed twoją konkurencją. Przykład? W latach 1990-91 pizzerii Pizza Hut udało się zwiększyć sprzedaż o 61% w momencie, kiedy McDonalds podjął decyzję, by obciąć budżety reklamowe. Podczas kryzysu 2009 Amazon sukcesywnie wprowadzał nowe produkty, w tym Kindle. W pierwszym dniu świąt Bożego Narodzenia 2009 roku, klienci Amazon zakupili więcej e-booków niż książek drukowanych. Sprzedaż Amazon wzrosła o 28%.

KREATYWNY CONTENT

Content is a king, wszyscy znamy to powiedzenie, które było, jest i będzie aktualne. W czasie, kiedy mamy mniej zleceń warto zająć się usprawnianiem naszych działań w tym zakresie. Dobrze przygotowane opisy produktów, atrakcyjna prezentacja, przydatne użytkownikowi treści, dobrze zoptymalizowane pod wyszukiwarki, z pewnością przekują się na widoczność twojej firmy w sieci.

Warto także zaplanować kreatywne poszerzanie pola działania w social mediach, budować bazę odbiorców, czy też postawić na współpracę z wiarygodnymi influencerami. Pamiętaj, że social media marketing to proces długofalowy, wymagający odpowiedniej częstotliwości, konsekwencji i pomysłowości. Dlaczego musisz o to zadbać? Kiedy minie czas spowolnienia, będziesz mieć już zbudowaną świadomość marki, zamiast zaczynać wszystko od zera.

Podsumowując:

Marketing w czasie kryzysu wcale nie musi oznaczać radykalnego cięcia kosztów – jeśli tylko Twój budżet pozwala na racjonalne wydatki – bądź o krok przed innymi. Kryzys to dobry czas, aby zweryfikować dotychczasowe działania marketingowe i postawić na innowacyjność i konkurencyjność swojej oferty. Czas kryzysu i spowolnienie w końcu minie, bo takimi prawami rządzi się gospodarka, a kiedy to nastąpi, twoja silna pozycja i wizerunek może okazać się przewagą.

Potrzebujesz wsparcia? Chętnie pomożemy.

  • Odświeżymy lub zbudujemy twoją identyfikację wizualną, aby przygotować cię na konkurowanie z innymi
  • Pokażemy twoje produkty tak, aby przyciągały klientów i wywoływały emocje
  • Stworzymy strategię dla twoich działań, która sprzedaje
  • Damy ci know-how, jak zwiększyć sprzedaż w sieci w nowoczesny sposób